pic. Wikipedia
pic. Wikipedia

Budując lub remontując często zastanawiamy się jakie wykończenie byłoby odpowiednie dla naszych schodów. Mowa oczywiście o schodach żelbetowych. Generalnie można je wykończyć na bardzo wiele sposób i tu musimy się zastanowić gdzie się znajdują i jaką funkcję spełniają w naszym domu. Ale najpierw napiszę o samej konstrukcji żelbetowych schodów. Najczęściej stosowaną opcją są schody policzkowe. Oparte, a właściwie zaczepione są na ścianach nośnych, stopach i belkach. Istnieje możliwość oparcia takich schodów tylko o belki. Drugą możliwością są schody wspornikowe. Zamontowane są w taki sposób, iż zaczepiona jest ich konstrukcja bezpośrednio w metalowym stelażu ściany nośnej, z drugiej strony są zupełnie „wolne”. Pomaga to schodom żelbetowym pozbyć się po części ich ciężkiego wyglądu. O ile żelbetowe schody są niesamowicie popularne w polskich domach, o tyle konstrukcja wspornikowa tych schodów już nie jest takim częstym rozwiązaniem. Stosowana jest raczej w dużych pomieszczeniach, lum domach typu studio. Niektórzy twierdzą, że wadą tej konstrukcji jest elastyczne uginanie się konstrukcji podczas chodzenia, co jednak nie jest reguła.

Jeśli chodzi o konstruowanie schodów warto zwrócić uwagę na to, iż pierwszy i ostatni stopień powinien być takiej samej wysokości, co czasem, szczególnie podczas samodzielnych remontów, bywa zaniedbane. Warto przed budowa schodów skonsultować się z architektem naszej budowy, jeśli chcemy nanieść jakieś zmiany, fachowiec z pewnością dobrze to obliczy, i w konsekwencji pozostawi odpowiednie odległości na późniejsze wykończenie podłóg w taki sposób, że wszystkie stopnie pozostaną o równej wysokości.

Jeśli chodzi o samo wykończenie schodów możliwości tutaj jest bardzo wiele. Wykładziny dywanowe, drewno, płytki ceramiczne, kamień itd. Warto przede wszystkim się zastanowić w jaki sposób zamierzamy eksploatować schody. Czy zależy nam na tym, żeby odgłos kroków nie był zbyt głośny, czy w domu będą mieszkać dzieci, czy po wykończeniu nie będziemy musieli wnosić jakiś ciężkich i dużych rzeczy, które mogłyby uszkodzić schody.

Jeśli chcemy nasze schody wykończyć kamieniem, powinniśmy wybrać kamień w miarę mało poślizgowy, odporny na ścieranie i twardy. Nie powinniśmy go polerować. Stosuję się kamienie takie jak marmur czy granit, jak również twarde piaskowce. Kamień montujemy używając specjalnych, białych zapraw, które w przyszłości nie będą odbarwiać kamienia. Rozwiązanie na pewno jest bardzo ekskluzywne, jednak nie zawsze dobre jeśli w domu przebywają dzieci czy osoby starsze.

Schody możemy również wykończyć drewnem. Doskonałym w tym celu są gatunki egzotyczne, gdyż odznaczają się wysoką twardością i odpornością na szkodniki. Do wykończenia możemy również posłużyć się gatunkami rodzimymi takimi jak: dąb czy modrzew. Rzadziej stosuje się inne drewno drzew iglastych ze względu na ich miękkość, choć jeśli schody nie będą bardzo eksploatowane może to również być jakieś wyjście. Gatunki egzotyczne szczególnie się jednak nadają również posiadają często ekskluzywny wygląd, są ciemne. Drewno jest niezłym pomysłem na wykończenia schodów żelbetowych, zapewnia im zdecydowanie bardziej przytulny i lżejszy wygląd. Drewno również dobrze tłumi odgłosy kroków, jak również jest ciepłe i przyjazne dla bawiących się na schodach dzieciom.

Możliwe jest również wykończenie za pomocą płytek, wszelkiego rodzaju terakoty, płytek klinkierowych itd. Płytki powinny być antypoślizgowe, w szczególności jeśli znajdują się na zewnątrz domu, tedy dobrze by był zostawać jednocześnie płytki które są mrozoodporne. Płytki są rozwiązaniem, które sprawdza się we wnętrzach, które np. chcemy ochłodzić, jak również we wszelakich rozwiązaniach biurowych. Bardzo łatwo utrzymać jest takie schody w czystości.